Transport samochodów z Belgii do Polski

Ile kosztuje transport samochodu z Belgii do Polski?

Kupno samochodów za granicą to wciąż popularny trend wśród Polaków. Zagraniczne samochody cieszą się dobrą renomą i często można dostać je w okazyjnej cenie. Jednym z państw, w których Polacy szukają tego typu okazji, jest Belgia. Auta z tego kraju można znaleźć w przystępnych cenach, ponieważ ubezpieczyciele często uznają niewielkie usterki za szkodę całkowitą. Właściciele pragną pozbyć się takich samochodów i wystawiają je na sprzedaż. Przed kupnem warto dowiedzieć się, jakie dokumenty są konieczne do wywozu samochodu z Belgii.

Transport samochodu z Belgii do Polski – wymagane dokumenty

Organizacja transportu samochodu z Belgii do Polski wymaga załatwienia niezbędnych formalności. Aby przewóz przebiegł pomyślnie, potrzebne będą:

Koszt samodzielnej organizacji przewozu auta z Belgii do Polski może okazać się zaskakująco wysoki, ponieważ musimy wziąć pod uwagę opłaty za ubezpieczenie oraz tablice zjazdowe (koszt około 260€). Są one ważne od dwóch tygodni do trzech miesięcy i można je wyrobić wyłącznie w urzędzie City Atrium w Brukseli. Jednak na samo wyrejestrowanie pojazdu trzeba czasami czekać do dwóch dni roboczych. Te trudności sprawiają, że łatwiej jest zlecić transport samochodu na lawecie.

Szybki i pewny transport samochodu z firmą Transport Spedycja Zimny Jacek Zimny

Firma Transport Spedycja Zimny Jacek Zimny specjalizuje się w transporcie samochodów z całej Unii Europejskiej. Jednym z naszych stałych kierunków jest Belgia. Indywidualne podejście do każdego klienta w połączeniu z kilkuletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku naszych spedytorów przekłada się na zaufanie, jakim darzą nas klienci. Spośród innych firm wyróżnia nas wysoka jakość świadczonych usług, nastawienie na satysfakcję klienta i profesjonalizm w działaniu. Oferujemy transport samochodów ze wszystkich rejonów Belgii do wszystkich województw w Polsce. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.


Czy warto kupić auto w Belgii?

Wśród Polaków Belgia nie jest popularnym kierunkiem, jeśli mowa o zakupie i transporcie auta zza granicy. Warto jednak rozważyć ten kraj, jeśli zdecydujemy się na podróż za autem. Auta w Belgii często mają duży przebieg, ale są niezwykle zadbane i mamy 100% pewności, że licznik nie był „kręcony”, ponieważ w tym kraju istnieje obowiązek, by sprzedający przedstawił oficjalny dokument, tzw. „car-pass”, który jest potwierdzeniem przebiegu. W Belgii łatwo też trafić na okazję. Polaków często dziwi niska cena w przypadku drobnej usterki, aczkolwiek ze względu na system ubezpieczeń w Belgii, auta z drobnymi usterkami można kupić okazyjnie. Dlaczego? Dlatego, że nawet w przypadku niewielkich uszkodzeń, ubezpieczyciele często kwalifikują uszkodzenia jako szkodę całkowitą. Właścicielowi bardziej opłaca się więc sprzedać auto po niższej cenie, a za pieniądze z ubezpieczenia i ze sprzedaży, kupi po prostu nowszy samochód. Z Belgami dość łatwo się dogadać, jeśli chodzi o samą już transakcję, nie robią problemów przy zakupie. Z większością też można porozumieć się w języku angielskim lub niemieckim, co z pewnością ułatwia zakup.

Jak znaleźć auto na sprzedaż w Belgii?

W pierwszej kolejności warto odpuścić sobie zakup auta od handlarzy. Handlarze oferują często bardzo konkurencyjną cenę, posiadają też w ofercie transport samochodów z Belgii do Polski, ale za niską ceną kryje się często nieciekawa historia. Najczęściej są to auta po dużych kolizjach, które handlarze remontują po kosztach w swoich własnych warsztatach. Wiele napraw skutecznie tuszuje faktyczny stan auta. Nigdy więc nie można mieć pewności, co do samochodu od handlarza. Można szukać samochodu też w komisach samochodowych należących do dealerów samochodowych. Są to używane samochody, za których stan ręczy dealer, aczkolwiek tu cena jest wyższa. Najbardziej optymalną opcją zakupu auta z Belgii jest szukanie samochodu na własną rękę od osób prywatnych, na popularnych serwisach internetowych. Z właścicielem dużo łatwiej wynegocjować cenę. Niewątpliwym plusem jest to, że zna swój samochód i może odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące tego konkretnego auta. Tego nie zrobi ani handlarz, ani pracownik komisu. Właściciele też bardzo dokładnie opisują auto już w serwisie internetowym, są w tym skrupulatni. Wszelkie szczegóły warto ustalić jeszcze przed wyjazdem, ponieważ do ceny auta musimy doliczyć koszty dojazdu, transportu samochodu z Belgii do Polski oraz akcyzy.

Sprawdzenie stanu technicznego samochodu w Belgii

Przy zakupie samochodu, trzeba sprawdzić stan techniczny auta jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji. Na terenie Belgii przeglądu dokonuje się 4 lata od pierwszej rejestracji auta, potem co rok. W tym kraju bardzo dba się o kontrolę swoich samochodów, właściciele nie migają się od tego, co więcej zależy im, aby z autem było wszystko w porządku, stąd serwisują je w ASO. Sprzedający mają obowiązek przekazać kupującemu książkę serwisową do wglądu jeszcze przed zakupem, oczywiście po zakupie przechodzi ona na własność nowego właściciela. W książce serwisowej znajdziemy informacje o wszystkich naprawach, nawet tych drobniejszych. Oprócz książki serwisowej, sprzedający musi przekazać kupującemu szczegółowy raport informujący o stanie technicznym pojazdu. Warto dopytać o każdą niejasność, choć w przypadku samochodów z Belgii nie powinno zachodzić do nieścisłości. Jeśli jednak mamy wątpliwość, można porozumieć się z właścicielem, co do sprawdzenia auta w pobliskiej stacji diagnostycznej. Koszt takiego sprawdzenia jest niewielki (od 30 do 60 euro), a rozwieje wszelkie obawy.

Transport samochodu z Belgii do Polski

Jeśli chodzi o transport samochodów z Belgii do Polski, całkowicie nie opłaca się powrót samodzielny za kierownicą nowego auta. Jedyną praktyczną opcją jest wynajęcie autolawety, co możemy zrobić już w Polsce. Firma transportowa dostarczy auto w dowolnie wyznaczone przez nas miejsce, a koszty są stosunkowo niskie. Jeśli jednak zdecydujemy się na powrót autem na kołach, musimy liczyć się z czasem na formalności i dodatkowymi kosztami. Przede wszystkim samochód trzeba wyrejestrować (trwa to od kilku godzin do 2 dni) i na miejscu opłacić tablice wywozowe (jeśli auto ma ważny przegląd techniczny, opłata zaczyna się od 30 euro). Takie tablice są ważne od dwóch tygodni, do 3 miesięcy w zależności od opłaconej opcji. Dodatkowo, by wrócić samodzielnie, musimy opłacić ubezpieczenie (średnio 200 euro). Największym utrudnieniem jest to, że decydując się na taka formę transportu, musimy po sfinalizowaniu transakcji, uda się do Brukseli, by tam w odpowiednim urzędzie – City Atrium- wyrobić odpowiednie dokumenty i tablice wywozowe. Właśnie dlatego, korzystniejszą opcją na transport samochodu z Belgii do Polski, jest transport autolawetą. Nie tracimy wtedy tyle czasu i pieniędzy (np. na nocleg, ponieważ w Belgii musielibyśmy spędzić kilka dni).

Formalności związane z zakupem i sprowadzeniem samochodu z Belgii

Kupując auto w Belgii, dostajemy od sprzedającego nie tylko umowę kupna- sprzedaży. Razem z tym dokumentem zostanie nam przekazane:

Jeśli chodzi o wspomniany wyżej car-pass, dzięki któremu znamy informację o przebiegu pojazdu, to ważną informacją jest to, że podczas odmowy przekazania przez sprzedającego, możemy od transakcji odstąpić lub nawet unieważnić sprzedaż po czasie.

Kiedy już wynajmiemy odpowiednią firmę, która zajmuje się transportem samochodu z Belgii do Polski, warto rozejrzeć się za miejscem dostarczenia auta. Możemy przecież umówić się z konkretną firmą na dowóz auta bezpośrednio na stację diagnostyczną blisko naszego miejsca zamieszkania. Od momentu sprowadzenia auta, mamy 30 dni na jego rejestrację. Nie dokonamy jednak rejestracji auta bez opłacenia akcyzy, nie można więc o tym zapominać. Wszystkie dokumenty jeszcze przed rejestracją muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

Kontakt


Adres

Transport Spedycja Zimny Jacek Zimny
ul. Kosa 3
64-300 Przyłęk
NIP: 788-177-71-74